برای تماشای لوگوهای ارسال شده و اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید
گرافجو آشنايي مـقـالـه سومین مرحله از روند خلاقیت

سومین مرحله از روند خلاقیت

throneofagony.jpg


ن شستن بر تخت "رنج"، سومین مرحله از روند خلاقیت
سالی هاگشید (Sally Hogshead)
ترجمه: رعنا رسول‌زاده


0sali.jpg

چرا اینقدر مواجه شدن با ایده‌های عالی و ناب، باید سخت و طاقت فرسا باشد؟
من پیش از این، مطلبی درباره‌ی "۵ مرحله‌ی خلاقیت" منتشر کرده بودم: امکان، شک، رنج، تجلی و نکته سنجی.

در اینجا می‌خواهم دوباره به دشوارترین مرحله: "رنج" بازگردم. زمانی که شما در مرحله‌ی رنج گیر افتاده‌اید، سرگردان به دنبال یافتن ایده‌ای جالب هستید، خیلی ملموس است که از این مرحله منزجر شوید. شما می‌خواهید که سریع‌تر از آن عبور کنید و از شر آن خلاص شوید و بتوانید به مرحله‌ی راحت‌تری پیش بروید.
ولی آنچه در اینجا می‌خواهم مطرح کنم این است که: مرحله‌ی رنج، مهم‌ترین مرحله از کل فرآیند است.
مرحله‌ی رنج، جایی است که ایده‌های جدید از آن سرچشمه می‌گیرند. در میان این کشمکش، شما فرصت فوق‌العاده‌ای برای خلق چیزی کاملاً جدید دارید. می‌توانید کارمهیجی انجام دهید که دنیا تا به حال به خود ندیده باشد.


مرحله‌ی رنج جایی است که  الهامات از آن سرچشمه می‌گیرند.

ایده‌های تکراری خسته‌کننده به ذهن هر کسی می‌رسد. خیلی هم آسان است. سؤال اینجاست که آیا شما سماجت و پشتکار پیش رفتن را دارید؟ که بتوانید از مرحله‌ی رنج عبور کنید؟ یافتن ایده‌های جذاب هرگز آسان به دست نمی‌آید. قرار هم نیست که آسان باشد. اگر آسان به دست می‌آمد، اینقدر با ارزش نبود.
به همین دلیل به آن "عبور از مانع" (breakthrough) می‌گویم. شما باید از میان مشکلی عبور کنید.

آیا شما تا به حال بر تخت "رنج" نشسته‌اید؟ اگر می‌توانید خود را در آن حالت تصور کنید، این یک امتیاز برایتان محسوب می‌شود در زمانی که احساس ناامیدی می‌کنید. اگر شما می‌توانید تقلای آن مرحله را پیش بینی کنید و در مقابل آن مقاومت نکنید، پس شما می‌توانید شروع به خلاقیت کنید.
دفعه‌ی بعدی که خود را در کشمکش یک فرآیند خلاقه یافتید، یک لحظه صبر کنید، این را درک کنید که هم‌اکنون شما، پتانسیل خلق کردن چیزی کاملاً خارق‌العاده را دارید. حال شما از میان تمام ایده‌های معمولی عبور کرده‌اید. حالا زمان این است که همه چیز برای یک شروع خوبروبه راه شود. اکنون پایان خودخوری‌ها برای احساس عدم امنیت فرارسیده است. در واقع تقریباً همه‌ی کسانی که تلاش کرده‌اند که چیزی بزرگ و با معنی خلق کنند، با ترس طبیعی و ذاتی این مرحله روبه‌رو شده‌اند.

سخت بودن آن نمی‌تواند به معنی اشتباه بودن آن باشد.  
واقعیت این است که، خلاقیت امری بی‌نظم و ناکامل است. به سادگی می‌توان گفت که خلاقیت چندان خردمندانه نیست. بلکه نیرومند و مهیج است. متلاطم است. ساعت ۲ صبح از خواب برمی‌خیزد تا خواه مصوب یک هدلاین صد اینچی باشد یا شروعی دوباره را موجب شود.
در نظر داشته باشید که بهترین نتیجه‌ها معمولاً روندی عادی و قابل پیش بینی را طی نمی‌کنند.

هرچند پیشرفت تکنولوژی روزبه روز سریع‌تر می‌شود، خلاقیت روی جدول زمانی خود پیش می‌رود. فقط به این دلیل که ظرف مدت چند ثانیه می‌توان یک عکس دیجیتال گرفت، نمی‌توان نتیجه گرفت که زمانی که برای خلق یک تصویر تماشایی نیاز است، کوتاه‌تر شده.
اگر شما می‌توانید آمادگی قبلی این واقعیت را در خود ایجاد کنید که "رنج" یک مرحله از فرایند خلاقیت خواهد بود، پس شما می‌توانید هدفمند به آن نزدیک شوید و احترامی که شایسته‌ی آن است را برایش قائل شوید. مرحله‌ی رنج، بخش باارزش، طبیعی و ضروری خلق هر چیز ارزنده است.
خلاقیت، با وجود همه‌ی عدم دقت دیوانه کننده‌اش، همیشه پیروز است.
اطلاعات می‌آیند و می‌روند.
تکنولوژی منسوخ می‌شود.
عقاید تغییر می‌کنند، و سلیقه‌ها عوض می‌شوند. ولی خلاقیت همواره ضروری است. و کمیاب. برای اینکه باید از شما سرچشمه بگیرد.
در حالی که هرکسی تملق گوی گوگل، اپل و تویتر است، به خاطر داشته باشید که...

شما تکنولوژی غایی هستید.

یک دلیل دارد و آن هم "عبور از مانع" (breakthrough) نامیده می‌شود. شما باید از این سختی عبور کنید.

منبع:انجمن صنفی

 
پنجره ای بسوی
گـزیـده مطـالـب