برای تماشای لوگوهای ارسال شده و اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید
گرافجو آشنايي مـقـالـه ۵ مرحله‌ی روند خلاقیت شما

۵ مرحله‌ی روند خلاقیت شما

0-jadval.jpg


0sali.jpg

سالی هاگشید (Sally Hogshead)، سخنران اصلی، نویسنده، و رئیس شرکت فسینیت (Fascinate)
سالی ایده‌های بسیار جذابی خلق می‌کند، پژوهشگری دقیق و فعال هنری است و همه‌ی این کارها را با چاشنی از استعداد و خلاقیت‌های الهام بخشش انجام می‌دهد.
من عاشق روند خلاقیت هستم و از طرفی هم از آن متنفرم. خلاقیت تقریباً همیشه یک ارتباط عشق/ نفرت/ عشق را طی می‌کند.
خلاقیت، فرایندی باشکوه، خسته کننده، وبه طور مضحکی مشکل ولی بی‌نهایت لذت بخش از تبدیل یک ایده‌ی کسل کننده به یک فکر جذاب است.
چرا این پروسه بسیار باشکوه و از طرفی هم بسیار خسته کننده است؟ بر اساس تجربیات من، هر روند خلاقه از نظر احساسی شامل ۵ مرحله می‌شود. از بدو شروع یک پروژه، در تمام مسیر انجام، شما احتمالاً با این 5 مرحله مواجه خواهید شد. من به شما نشان می‌دهم که چطور روی هم رفته یکی از این مراحل، انتقادی تر و به طرز بی‌رحمانه‌ای از بقیه‌ کسل کننده‌تر است.

0-jadval.jpg

در اینجا می‌توانید تشخیص دهید که در کجای این ۵ مرحله قرار دارید.
مرحله‌ی ۱: امکان
شما به آسان ترین وجه ممکن به امری می‌اندیشید. ممکن است که یک ایده‌ی اولیه‌ی بسیار جذاب داشته باشید، ولی در واقع هیچ چیز ندارید. این موجب احساس بسیار خوبی می‌شود، اکتشاف و سیاحت بدون حد و مرز.
مرحله‌ی ۲: شک
به محض اینکه به ایده‌ی خودتان با دقت بیشتری تعمق می‌کنید، متوجه می‌شوید ، ام... این ایده عملاً آنقدرها هم خوب نیست. شک و عدم اطمینان جای خود را در ذهنتان باز می‌کنند. شما ممکن است حالت تدافعی پیدا کنید، و شروع کنید راجع به فرایند کار از خودتان سؤال کردن.
مرحله‌ی ۳: رنج
فرساینده‌ترین گام در فرایند خلاقیت در این مرحله اتفاق می‌افتد؛ این مرحله کشمکشی درونی و نیرومند است. چاره پذیر هم نیست. همکاران شما به دلیل عدم پیشرفت کار پریشان خاطر می‌شوند. شما نگران این هستید  مبادا فردی ناکارآمد شناخته شوید. ناگهان همه‌ی پروژه جداً تغییر می‌کند.
مرحله‌ی ۴: تجلی
شما از پس آن برآمده‌اید! در این زمان شما یک ایده‌ی بزرگ و جدید خلق کرده‌اید. انرژی زیادی منفجر و آزاد گشته است، موفقیت رخ داده است.
مرحله‌ی ۵: دقت و نکته سنجی
شما در این مرحله ایده‌ی خام اولیه‌تان را به منظور هدفمندتر شدن می‌پرورانید. به محض اینکه ایده‌ی خود را بررسی و پالایش می‌کنید مهارت‌ها و تعالیم شما شروع به درخشیدن می‌کنند و در مسیر بهترین اجرای ممکن به کارتان می‌آیند. حالا شما در کار انرژی و شتابی می‌گیرید که با تعهدی متمرکز و هدفمند همراه است. اکنون نتیجه‌ی کار پیش روی شماست.
قبل از اینکه پروژه را شروع کنید به تیم خود ( که شامل همکاران و رئیستان می‌شود) بگویید: " من درک می‌کنم که زمان ما محدود است، و ما باید در اسرع وقت راه حل خود را پیدا کنیم. ولی اگر حقیقتاً خواهان بهترین نتیجه هستیم، نمی‌توانیم در روند کار میانبری بزنیم که نتیجه آن چیزی نخواهد بود به جز ارائه و تولید یک ایده‌ی لنگ و به درد نخور. اجرا و تولید ایده‌های معمولی و نامناسب هم درست به همان اندازه‌ی ایده‌های بکر و درخشان هزینه بر هستند، در حالیکه معمولاً نتیجه‌ای متوسط را به دست می‌دهند. "
یه این ترتیب قبل از شروع یک فرایند خلاقانه، فضای کافی و مناسب را برای استقبال از کشمکش و سختی مرحله‌ی رنج فراهم کنید. به خود زمان بدهید که ایده‌های سریع و ساده‌ی اولیه بدون محدودیت از ذهنتان بگذرند. در واقع برای مشتری چیزی را به ارمغان بیاورد که متقاعد کننده و به یادماندنی باشد.
منبع: انجمن صنفی
 
پنجره ای بسوی
گـزیـده مطـالـب