برای تماشای لوگوهای ارسال شده و اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید
گرافجو آشنايي گـفـتـگـو به بهانه روز جهانی گرافیک

به بهانه روز جهانی گرافیک

 

 

گروه گفتگوی سرو: امروز روز جهانی گرافیگ است. به همین بهانه به سراغ محمدرضا خلاصه زاده مدیر گروه گرافیک دانشگاه فرهنگ و هنر رفتیم تا از وضعیت این رشته در دانشگاه بپرسیم. اینکه چه امکاناتی در اختیار دارند و رویکردشان در آموزش به کدام سمت است

-آقای خلاصه زاده گروه گرافیک دانشگاه فرهنگ و هنر چند سال است که فعالیت می کند؟

گروه گرافیک حدود 6 سال است که به مجموعه رشته های دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر اضافه شده است. در حال حاضر 230 دانشجو در این رشته و در مقاطع کاردانی و کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

-از نظر امکانات، این گروه در چه وضعیتی است؟

در حال حاضر در دانشگاه از امکاناتی چون کارگاه های عملی، کارگاه چاپ، آمفی تئاتر، سایت کامپیوتر و... استفاده می کنیم. لازم به ذکر است که علاوه کارگاهی که در اختیار دانشجویان است، دو کارگاه دیگر نیز در حال تجهیز شدن برای استفاده دانشجویان است.

-در بحث آموزش تاکید اصلی گروه گرافیک روی چه مسائلی است؟

ما بر جنبه کاربردی این رشته بسیار تاکید داریم. به این صورت که دانشجویان آنچه را می آموزند بتوانند در بازار کار مورد استفاده قرار دهند. حتی نمایشگاه هایی هم که برگزار می کنیم با همین رویکرد تناسب با بازار کار است. تلاش می کنیم تا زمینه ای برای ایجاد اشتغال فراهم کنیم. به همین منظور دانشگاه علمی کاربردی سرفصل هایی برای رشته گرافیک مصوب کرده که به این هدف نزدیک تر شود و تاکید بر آشنایی با مباحث عملی کار است. از جمله این سرفصل ها کاربینی و مدیریت سازمان های هنری است. همچنین دانشجویان این دانشگاه واحدهای کارورزی را دوبار می گذرانند.

-چه تعاملی بین مسئولان، دستگاه های مرتبط و دانشگاه در راستای تحقق این هدف می تواند صورت گیرد؟

گرافیک هنری کاربردی است، مسئولان می توانند حامی ما باشند. می شود از پتانسیل همین دانشجویان استفاده کرد. حتی سفارش های کاری می تواند در قالب دروس کارگاهی دانشجویان ارائه شود. به هر حال بحث صنعت و صادرات با گرافیک عجین شده است. باید پذیرفت که می توان از هنر گرافیست ها در بحث گرافیک محیطی، پوستر، صنایع بسته بندی و ... استفاده کرد.

-به عنوان آخرین سوال، گروه گرافیک دانشگاه فرهنگ و هنر برای هفته گرافیک چه برنامه هایی دارد؟

در این هفته فعالیت های متعددی در دانشگاه صورت می گیرد از جمله می توان به نمایشگاه آثار برتر دانشجویان، نمایشگاه کتب تخصصی گرافیک، نمایشگاه نرم افزارهای تخصصی گرافیک، ورک شاپ و نمایشگاه حمایت از کودکان نیازمند اشاره کرد.

 
پنجره ای بسوی
گـزیـده مطـالـب